Нека поговорим за това как да управлявате финансите в самото начало на бизнеса и да избягвате финансовите грешки, които начинаещите предприемачи допускат.
Много начинаещи предприемачи, които виждат крайната цел на своя бизнес в печеленето на пари, правят типични грешки в управлението на парите в началния етап. За много от тях те се превръщат във фатални грешки, които водят до закриване на стартиращия бизнес, защото „той нямаше достатъчно пари“. Обобщихме съветите на западни финансови консултанти в няколко прости правила, които ще бъдат полезни за всеки стартиращ бизнес, независимо от неговата сфера на дейност.
Правило 1: Разделяне на личните финанси от бизнеса
Това е вероятно първото правило, което трябва да се приеме като правило и което дори опитните предприемачи не винаги спазват. Важно е да се разделят паричните потоци, когато се купуват вещи за служебна и лична употреба, парични средства за разходи за развлечения и плащане на вечеря в ресторант с приятели.
Най-често тази ситуация възниква, когато предприемачът работи сам. „Какво значение има това? Всичко излиза от един джоб, а после влиза в същия джоб!“. Технически да, защото инвестирате лични средства и вземате печалбата за лично ползване. Ако обаче не водите отделна документация, не можете да оцените правилно ефективността на капитала в бизнеса, не можете да анализирате разходите, по-зле прогнозирате разходите и освен това увеличавате риска дори да не забележите, че финансовите затруднения на бизнеса стават лични.
Правило 2: Поддържайте разходите си възможно най-ниски
Ако стартирате бизнес от нулата (да, възможно е) или дори ако разполагате с начален капитал, похарчете само това, което ви е необходимо, за да стартирате проекта си през първата фаза. Ако създавате сравнително нов продукт или услуга, имайте предвид принципите на „lean start-up“: направете най-простата версия на продукта или услугата, която възпроизвежда вашата идея, точно толкова, колкото е необходимо, за да оцените търсенето и да коригирате идеята си. Ако стартирате общ бизнес с предсказуема според вас структура на разходите и период на възвръщаемост, имайте предвид, че условията винаги са различни, че това, което е работило за други, може да не работи веднага за вас, така че създайте най-простата и най-евтината инфраструктура, за да оцените възможностите си в началото.
Научете се как да получавате някои услуги безплатно или чрез бартер. По-често искайте помощ от своята бизнес и лична мрежа от познати, търсете изгодни оферти, договаряйте се с доставчици, търсете евтини канали за популяризиране. Тази стратегия вероятно няма да има голям смисъл по-късно, но в първите стъпки ще можете да привлечете първите си клиенти с минимални разходи и да натрупате важен опит. Ако този опит е неуспешен, добре е да го направите възможно най-евтин.
Стартирането на бизнес не е време за високи заплати и неоправдано увеличаване на персонала. Амбицията ви ще ви подтикне да се справяте по-добре от конкурентите си, но това може да доведе до това да погребете първия си бизнес под купчина разходи, преди клиентите да разберат вашите предимства. Опитайте се първоначално да се конкурирате с ниски разходи и уникални услуги.
Правило 3: Водене на сметки за управление
Водете си отчет за всички разходи и приходи и вземете решение за структура на позициите, която ще използвате както за планиране, така и за отчитане. Свикнете с това от самото начало. На най-високо ниво разходите обикновено се разделят на основни дейности, заплати, маркетинг (привличане на клиенти), бизнес дейности и данъци. Приходите са за основни дейности и допълнителни дейности (напр. партньорски плащания). Елементите могат да се променят с течение на времето и да стават все по-подробни, но разбирането на структурата на бизнес финансите трябва да се изгради още от първия ден. Това ще ви позволи да управлявате бизнеса си въз основа на конкретни данни.
Правило 4: Планирайте разходите и приходите си
Една от най-важните части на управлението не само на финансите, но и на бизнеса ви като цяло, е бюджетът. Много от стартиращите предприятия не осъзнават, че е възможно да се състави бюджет без поток от клиенти и без множество разходи. Да нямаш финансов план и най-общ финансов модел за бизнеса обаче е равносилно на това да правиш бизнес без цел. Анализирайте пазара, възможностите за стартиране на бизнес, направете прогноза за приходите и разходите си и започнете да управлявате бизнеса си в съответствие с тази прогноза. Първата ви прогноза вероятно ще се окаже погрешна и скоро ще се наложи да я преразгледате. Това е нормално. Първоначално прогнозите ви ще се нуждаят от редовни корекции, но с течение на времето ще придобиете представа за пазара и ще се научите как да управлявате ливъриджа на бизнеса, така че финансовите планове да се изпълнят. Фирма, която се е научила да планира и изпълнява добре плановете си, е стабилна на пазара и много по-лесно може да получи инвестиция или заем за развитие.
Освен това не забравяйте за големите разходи, които може да ви очакват в бъдеще. Това се отнася за данъците и отсрочените задължения. Освен че си водите бюджет, отбелязвайте важни финансови събития във финансовия си календар.
Правило 5: Редовно наблюдение на паричните потоци
Паричните потоци са жизненоважни за вашия бизнес. По време на първия етап и с напредването на растежа е важно постоянно да следите какво се случва в профила ви. Докато бизнес моделът ви не е добре установен и не е в постоянно движение, е важно да следите основните числа – общите приходи, общите разходи, печалбата за периода (за ден, седмица – зависи от броя на транзакциите за единица време) и баланса по сметката. През първия период е важно да се научите как да управлявате паричните си баланси. Ако видите, че парите в сметката ви свършват, насърчете ранните плащания от клиентите с отстъпки или преразпределете ресурсите, за да получите по-бързо плащанията от настоящите клиенти. Освен това се опитвайте да работите с клиенти на принципа на предплащане и да се разплащате с доставчици на принципа на текущо плащане.
Правило 6: Подобрете финансовата си грамотност
Управлението на бизнес е постоянен поток от решения за финансово управление. С разрастването на бизнеса ви ще се налага да вземате все по-важни финансови решения. Дори когато имате компетентен финансист в екипа си, трябва да можете да говорите с него на един и същи език, като изразявате бизнес целите си на езика на финансовите числа. Ето защо още от първите стъпки на вашата млада компания обърнете внимание на подобряването на финансовата си грамотност – четете книги, гледайте уебинари, ходете на семинари и, разбира се, говорете повече с по-опитни собственици на малък бизнес за финансовото управление.
Сигурно, тези правила ще ви се сторят съвсем очевидни на пръв поглед. Но приложете всяка от тези точки към вашия бизнес и се опитайте да прецените къде пропускате.