Близо 73 на сто от CEO-тата по света очакват забавяне на икономически растеж през следващите 12 месеца, показват обобщените данни, получени от 26-ото годишно глобално проучване на PricewaterhouseCoopers (PwC). AnnualGlobal CEO Survey е най- голямото подобно проучване, проведено сред над 4400 главни изпълнителни директори от 105 държави.
Бизнес лидерите от цял свят са категорични – 2023 година ще продължи да бъде турболентна за почти всички компании и сфери на индустрията. Близо 3200 от анкетираните CEO-та са категорични в поргнозата си, че стегнацията що се отнася до реалния икономически растеж ще продължи и през следващите месеци. От PwC посочват, че това е и най-песимистичната подобна прогноза в историята на проучването.
Така на практика само за 12 месеца заемащите позицията на CEO в различните компании са променили коренно нагласата и очакван (-26%). Това е най-големият спад в историята си. В прогнозите си за 2022 година, близо 77% от анкетираните смятат, че икономическият растеж ще се подобри. Така през тази година, едва една четвърт от изпълнителни директори очакват подобряване на финансовите резултати.
Ключовият извод, който може да направим от годишния доклад на PwC е свръзан с трансформацията. Според близо 40% от анкетираните бизнес лидери, техните организации няма да са икономически жизнеспособни след десетилетие, ако не направят съществени промени. Най-категорични в тази своя оценка са оглавяващите компании в секторите на телекомуникациите (46%), производството (43%), здравеопазването (42%), както и технологиите (41%).
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ... Ключови клиенти: основната тайна към бизнес успеха Как да изготвите бизнес план? Умен чатбот – за всеки български бизнес
По-внимателният анализ на данните показва сериозни разминавания в резултатите, получени от отделните държавите. Икономиките от Г-7 са по-песимистично настроени по отношение на вътрешните си перспективи за растеж, отколкото по отношение на глобалния растеж, включително Франция (70% срещу 63%), Германия (94% срещу 82%) и Обединеното кралство (84% срещу 71%).
Изпълнителните директори виждат множество преки предизвикателства пред рентабилността в собствените си индустрии през следващите 10 години. Повече от половината (56%) вярват, че променящите се предпочитания и търсене от страна на клиентите ще повлияят на маржовете, следвани от промени в регулациите (53%), недостиг на работна ръка/умения (52%) и технологични пробиви (49%).
Здравните и киберрисковете бяха най-големите заплахи преди година. Сега обаче инфлацията (40%) и макроикономическата нестабилност (31%) са водещи рискове за бизнес лидерите както в краткосрочен план (следващите 12 месеца), така и през следващите пет години. 25% от участниците в проучването считат и геополитическите конфликти за заплаха, докато киберрисковете (20%) и изменението на климата (14%) този път остават на по-заден план.
Сред най-широко застъпените действия, които компаниите предприемат, са увеличаване на инвестициите в киберсигурност или поверителност на данните (48%), приспособяване на веригите за доставки (46%), преоценка на пазарното присъствие или навлизане на нови пазари (46%), както и разнообразяване на предлаганите продукти или услуги (41%).