Промяната на лихвената политика на Европейската централна банка (ЕЦБ) се усети основно от бизнеса в България, в резултат на което юридическите лица вече усещат сериозно поскъпването на кредитите. В рамките само на една година, откакто ЕЦБ започна да увеличава нивата на основните лихвени проценти през миналото лято, заемите за бизнеса, както в левове, така и евро са поскъпнали с между два и три пъти.
Това показват данните на Българската народна банка за юли, което пък съвпадна с влезлите в сила нови и по-високи задължителни резерви, които банките в страната трябва да подържат. В цифрово изражение най-масовите бизнес кредити – тези до 2 млн. лева – вече са със среден лихвен процент от около 4.05%, което е абсолютен връх от септември 2019 година насам. При кредитите над 2 млн. лева пък увеличението е до нивото им от май 2017 г. или малко над 4.25%.
Лихвите по заеми за бизнеса у нас в евро също растат в последните месеци и достигат пика си от съответно октомври 2015 г. за сумите до 1 млн. евро и октомври 2016 г. за сумите над 1 млн. евро, движейки се вече близо до 6% лихвен процент.
Всички те се движеха в рамките на около 2 до 3 на сто през юли 2022 година, а според анализитие на БНБ това покачване ще доведе до отлив от търсенето на заеми от фирмите. Въпреки това, за бизнесът има и добра новина от последните данни на Централната банка. Въпреки с по-скъпите кредити, фирмите се радва на най-високи лихени проценти по депозитите си (в среден размер около 1.7%, като в няколко търговски банки той минава и 2 на сто) за последните поне 8 години назад.
Почти паралелно с данните за лихвените проценти за юли, от пресцентъра на БНБ оповестиха и резултатите от ежегодната анкета на Българската народна банка, провеждана сред банките в България по отношение на кредитната им дейност. От там стана ясно, че най-сериозно са затегнати условията за дългосрочно кредитиране на големи предприятия, докато без съществена промяна остават стандартите за кредитиране на малки и средни предприятия в кредитния сегмент на кратко и средносрочни заеми.
Експертите на Централната банка прогнозират, че покачването на лихвените проценти в България ще продължи и през следващите месеци. Така паралелно с това ще продължават да се затягат и условията за кредитиране на бизнеса. Друг аспект на тази тенденция е и влиянието върху публичните харчове на правителството и общините, което по-високите лихви ще имат. Тенденцията показва, че през последните години централна и местна власт все по-лесно теглиха заеми за ключови проекти, заради изгодните лихви.