В едва 14 от 265 общини в страната може да говорим за значими нива на чуждестранните инвестиции над 100 млн евро. Това показват данните от инициативата на Института за пазарна икономика (ИПИ) „265 истории за икономика”, която обобщава 32 показателя за развитието на общините в България.
Новата функционалност позволява лесно да се добие представа за всяка една община в страната. Избраните индикатори в профилите са в категории икономика и инвестиции, демография, пазара на труда, образование, здравеопазване и местни финансите. CEO Forum ще направи в няколко поредни материала анализ на най-ключовите за родния бизнес данни.
Първият тематичен анализ ще се съсредоточи върху преките чуждестранни инвестиции за 2021 година. Първата и най-ясно отличима тенденция е свързана с тотално неравномерното разпределение на чуждестранните капитали, инвестирани в България. При близо 152 общини (или близо 60 на сто) за съответния период липсва информация за направени инвестиции на капитал от чужди компании.
За сметка на това пък, предвид размера и развитието на местната икономика, почти половината от чуждестранните инвестиции през 2021 година са в Столична община. Заради доминиращата роля на услугите в столичната икономика делът на инвестициите в индустрията е относително малък, а основен магнит на чужди капитали през последните години са отрасли като информационно-комуникационните технологии, аутсорсингът и търговията.
На второ място по обем на чуждестранните инвестиции се нарежда Бургас с малко над 2 милиарда евро, а третата позиция е за Община Пловдив с 1,4 милиарда евро. Икономиката на градът под тепетата, обаче, всъщност е силно децентрализирана – Община Пловдив обхваща само рамките на града и близките землища. Така редица от инвестициите всъщност са в съседните общини – Марица с близо 260 милиона Раковски със 116 милиона, както и Родопи с 24 милиона евро.
Първата голяма изненада пък е а индустриалният център Девня. Малката община задминава Варна в приза за четвъртото място, със 740 милиона евро спрямо 714 милиона за Морската столица. Сред общините с най-голямо присъствие на чуждестранни капитали е и енергийният център Гълъбово – 717 милиона евро през 2021 година. Впечатление прави и огромната „ножица“ от близо два пъти между топ 3 общините по този показател и останалите 262 в страната.
Прави впечатление и обстоятелството, че сред водещите общини се нареждат и относително малки, но със силна индустрия – например община Севлиево привлича 288 милиона евро, Ботевград – 277 милиона евро, Божурище – 263 милиона евро. Сред лидерите с 430 милиона евро преки чуждестранни инвестиции е и разположеният близо до София център на логистиката Елин Пелин.
През 2014 година, в едва 14 общини натрупаният обемът на преките чуждестранни инвестиции е бил над 100 милиона евро. Ако погледнем тенденцията в годините назад, ще видим, че ръстът в периода 2018-2021 година е минимален и що се отнася до преките чуждестранни инвестиции, страната е по-скоро в период на застой. Увеличението на нивата за повечето традиционно привлекателни за чуждестранните капитали общини за 4-годишния период е около 10 до 12 на сто (или сравнително пропорционално растящо с нивата на инфлацията).