Американският психолог Брус Тъкман определя в своите изследвания 4 етапа, през които трябва да премине една група от хора, за да се превърне в екип. В тази статия ще разгледаме всеки от тези етапи, техните характеристики и действията, които лидерът трябва да предприеме, за да премине успешно през всички етапи и да създаде ефективен екип.
1. Формиране
На този етап е твърде рано да се говори за екип, тъй като той все още е само група от хора. Хората все още не се познават, затова се ограничават да проявяват определени качества, опитвайки се да направят добро впечатление.
Идеите за работата, която трябва да се свърши, са неясни, а членовете на групата обсъждат целта на своето събиране. Все още няма усещане за принадлежност към групата, хората тепърва започват да свикват и да се идентифицират с новия си екип. Общите интереси на групата не играят ключова роля.
На етапа на формиране първото нещо, което лидерът трябва да направи, е да представи всички членове на групата един на друг, като им обясни целта на формирането на екипа и приблизителния механизъм за по-нататъшна работа. Желателно е да се разпределят задълженията и отговорностите. Освен това трябва да се създаде атмосфера, в която членовете на екипа да се чувстват комфортно.
2. Борба
На този етап членовете на бъдещия екип ще се отворят един към друг. Направени са първите впечатления и са определени целите. Възникват първите разногласия. Възможно е да се оспорват начините за постигане на целта, да се поставя под съмнение компетентността на лидера, както и справедливостта на разпределението на ролите и отговорностите.
За работа в екип все още не може да се говори: вътрешните конфликти са от основно значение. Разбира се, може и да не възникнат спорове, но това рядко се случва. Всяко лице има свои собствени възгледи за работата и е възможно към екипа да се присъедини и лице, което първоначално е в конфликт.
Членовете на екипа са изправени пред предизвикателство и междуличностните конфликти са разрешени. Членовете на екипа са готови да работят заедно, да поемат рискове и да постигнат желаните резултати.
Ръководителят на този етап трябва да помага на участниците да разрешават конфликти и несъгласия и да организира конструктивна дискусия, която да води до резултати, а не до безсмислени спорове.
3. Нормиране
Членовете на групата определят правилата и нормите, които ще управляват останалата част от работата. Определени са стилът на ръководство, работният план и т.н., и т.н. Определят се ролите и се изясняват сценариите за взаимодействие.
Осъществява се активно сътрудничество и членовете на групата си помагат, подкрепят и насърчават взаимно по всички възможни начини. Създават се системи за вземане на решения, контрол и обратна връзка.
Лидерът играе важна роля в този процес: той е отговорен за формирането на механизмите на работа на екипа. Той трябва да помага на екипа да организира дейностите си възможно най-ефективно.
Освен това лидерът е длъжен да обедини екипа, да го превърне в екип, в единно цяло. Това включва съчетаване на индивидуалните интереси на всеки член на екипа с общите цели и задачи.
4. Изпълнение
В последния етап на формиране екипът вече е едно цяло, ефективно организиран и способен да постигне необходимите цели.
Екипните проблеми стават общи и не се пренебрегват от всички членове на екипа. Членовете на екипа също така активно си помагат един на друг и развиват силни междуличностни отношения.
Комфортната атмосфера в екипа повишава производителността и мотивацията на всички членове на екипа. Наблюдава се както активен растеж на екипа, така и личностен растеж.
Ръководителят трябва да оцени работата на екипа и да я коригира, ако е необходимо. Необходимо е да се дава обратна връзка на членовете на екипа и да се обсъждат с тях проблемите и възможностите за развитие на екипа. Най-добрите предложения трябва да бъдат изпълнени.
Необходимо е да преминете през всички 4 етапа на изграждането на екипа. Можете да помогнете на членовете на екипа да преминат всички тях възможно най-бързо.