Индийската централна банка предлага стимули за извършване на транзакции с цифровата валута на страната – е-рупия. По този начин институцията се опитва да увеличи обема на транзакциите, твърдят източници.
Стимулите варират от връщане на пари в брой до бонусни точки, подобни на тези, предлагани от банките за кредитни и дебитни карти
Източниците отказаха да назоват имената си, тъй като не са упълномощени да говорят пред медиите. От Индийската централна банка не отговориха на електронно писмо с искане за коментар.
Припомняме, че банката започна пилотна програма за електронна рубла през декември 2022 г. и си постави за цел до края на2023 г. да извършва по един милион трансакции дневно. Но трансакциите на дребно все още се проследяват под целта, средно около 25 000 на ден, което провокира натиска на централната банка.
Индийската централна банка въведе и нови функции, включително свързване на цифровата валута с популярната индийска система за плащания в реално време Unified Payment Interface, за да привлече потребители.
HDFC Bank, най-големият частен кредитор в Индия, въведе такива предложения, за да разшири мащаба на подобни трансакции, заяви Параг Рао, ръководител на отдела за плащания, продукти за задължения, потребителско финансиране и маркетинг в банката.
Рао не посочи конкретните оферти, които банката изпълнява
По-малките частни кредитори Yes Bank и IDFC First Bank предлагат бонусни точки, които могат да бъдат използвани за резервации за пътувания, презареждане на мобилни телефони и връщане на пари чрез FastTag, система за събиране на пътни такси.
Други банки, включително ICICI Bank и Union Bank, също се очаква да въведат подобни стимули
Такива „обвързани със срокове промоционални стимули“ за CBDC са част от цифровата стратегия на Yes Bank, заяви говорител на банката в отговор, изпратен по електронната поща. На имейлите, изпратени до другите банки, не беше отговорено.
В световен мащаб страни като Нигерия предлагат награди като отстъпки при пътуване с авторикши, за да стимулират приемането на своята цифрова валута.
Стимулите са до голяма степен „краткосрочни мерки“, които ще помогнат за временно увеличаване на обемите, заяви старши банкер в частен кредитор. Банките обаче няма да продължат да предлагат такива стимули дълго време, освен ако няма ясно бизнес предложение, добави този човек.