17-годишният индийски ученик Аарав Анил, които от малък имал страст към роботиката, изобрети лъжица за треперещи ръце. Устройството използва сензори, които предотвратяват треперенето на ръцете на човек и му позволяват да се храни и да извършва ежедневните си дейности без притеснение.
Мотивацията за изобретението се появила у Аарав Анил през 2022 г., когато видял как чичо му, който страда от болестта на Паркинсон, се мъчи да се храни
При опитите обаче част от храната се изсипвала от устата му и се разпилявала по дрехите. Това принудило чичото да повика помощника си, за да го нахрани.
Гледката на треперещите ръце вдъхновила 17-годишния Аарав от Бенгалуру, Южна Индия, да се насочи към роботиката. Той се затворил в стаята си, където имал микроконтролери, сензори, двигатели и 3D принтер. Първоначално изработил прототип на интелигентна лъжица, която сега се изпитва в колежа по физиотерапия RV в Бенгалуру.
Сензорите в лъжицата, захранвана с батерии, засичат трептенията от едната страна и активират движението от другата, като ефективно компенсират трептенията, за да запазят стабилността на лъжицата.
17-годишният индийски ученик споделя:
„Прецизирах дизайна въз основа на обратната връзка от колежа – че трябва да е водоустойчива, за да може да се мие, без да се повреди цялата електроника вътре. Трябва да е разглобяема, за да може да се почиства и заменя с вилица, а лъжицата трябва да е по-дълбока, за да побира повече храна.“
Чичо му също тествал първоначалния дизайн, като посъветвал Аарав, че дръжката е твърде хлъзгава и се нуждае от по-здрав захват.
За ученикът това е кулминацията на 10-годишния му интерес към механиката, който започва, когато майка му му купува комплект Lego.
До момента индийският ученик е представял страната си на повече от 20 състезания по роботика по целия свят
Когато проектът на умната лъжица печели първа награда в категорията „Бъдещи новатори“ на миналогодишната Световна олимпиада по роботика в Германия, Аарав се чувства окуражен да направи прототип. Той разкрива:
„Беше разочароващо, че не мога да намеря малките електронни части, от които се нуждаех, тук, в Индия. Наложи се да поръчам някои от Китай, но те пристигнаха след цяла вечност.“
Смята се, че повече от 7 милиона души в Индия страдат от болестта на Паркинсон
При това състояние части от мозъка се увреждат прогресивно. Болестта засяга предимно хора над 50-годишна възраст. Симптомите включват неволно треперене и скованост на мускулите. С напредването на болестта храненето може да стане по-трудно, което принуждава хората да разчитат на чужда помощ.
Умната лъжица не е напълно оригинална. Няколко американски компании продават нещо подобно, но то струва над 200 долара (164 паунда), което прави уреда недостъпен за повечето индийци.
Индиският ученик оценява изобретението си на стойност около 80 долара
Тестването в колежа и процесът на валидиране се очаква да приключат до началото на следващата година, а резултатите ще бъдат публикувани в медицинско списание. След това Аарав се надява да я произвежда в малък мащаб, първоначално за болници.