В момент, когато банките в Обединеното кралство се подготвят да оповестят печалбите си за третото тримесечие, изтече информация, че ипотечните дългове и фалитите на редица компании са подложили работата в банковия сектор под силен натиск.
Припомняме, че сектора имаше период на бурно развитие през месец март т.г. малко преди ръководствата да оповестят резултатите за първото тримесечие
Ръководителите с ужас наблюдаваха как мини банковата катастрофа доведе до фалита на редица американски кредитори, включително Silicon Valley Bank, а по-късно и на най-големия швейцарски кредитор Credit Suisse.
И точно когато страховете от разпространение на фалитите утихнаха, друг скандал се разрази. През юли бившият лидер на Ukip Найджъл Фараж започна война с NatWest заради плановете да закрие сметките си в частната банка Coutts.
Сагата принуди ръководството да се запознае с политиките за закриване на сметки и да увери правителството, че подкрепя свободата на словото и конфиденциалността на клиентите, за да не ги сполети същата съдба като тази на дама Алисън Роуз, която падна на меча си само няколко дни преди полугодишните резултати на кредитора.
Макар че ръководителите несъмнено се надяваха на безинцидентна подготовка на отчетите за третото тримесечие, финансовите колебания на Metro Bank този месец промениха тези планове.
Кризите от 2023 г. доказаха, че британските кредитори не могат да почиват на лаврите си
Този въпрос вероятно ще бъде потвърден от акционерите, докато те разгледат последните отчети за приходите на най-големите британски банки.
Не е изненадващо, че NatWest ще бъде подложена на най-строг контрол. Докато правителството, което все още е най-големият акционер с близо 39% дял, очаква вътрешен доклад за аферата „Фараж“, инвеститорите ще се съсредоточат върху това как банката се е справила при управлението на временния си изпълнителен директор Пол Твейт.
Прогнозите на анализаторите показват, че има място за оптимизъм. Очаква се в петък Твейт да отчете близо 30% скок на печалбата си, без да включва и данъците за третото тримесечие, с които сметката ще достигне близо 1,4 млрд. паунда.
Това се дължи отчасти и на ръста на нетните приходи от лихви: показател, който измерва разликата между сумата, която банката изплаща под формата на лихви по депозити, и процентът, който тя начислява на клиентите си по заеми и ипотеки, и който се е повишил значително, откакто Английската централна банка започна да увеличава лихвите преди две години.
Увеличението на нетния лихвен доход на NatWest до 2,8 млрд. паунда от 2,6 млрд. паунда през това тримесечие се очаква да компенсира около 277 млн. паунда, заделени за покриване на потенциални неизпълнения от страна на клиенти, включително ипотечни кредитополучатели, притиснати от по-високите вноски по жилищните кредити и по-широкия натиск върху разходите за живот.
Но въпреки че просрочените ипотечни кредити определено се увеличават – макар и от исторически ниски нива – експертите твърдят, че високите нива на заетост ще гарантират, че повечето кредитополучатели все още могат да си позволят да изплащат скъпите си ипотечни кредити. Така банките са по-способни да поемат разходите за пропуснати плащания.
Филипо Мария Алоати, ръководител на отдел „Финанси“ в инвестиционния мениджър Federated Hermes споделя:
„През следващите няколко тримесечия провизиите за загуби по заеми вероятно ще се увеличат от исторически ниските нива. Но ние смятаме, че органичното генериране на капитал може да поеме този скок удобно“.
Това помага да се обяснят перспективите пред най-големия британски ипотечен кредитор Lloyds Banking Group
Очаква се той да отчете 20% ръст на печалбата преди данъци до 1,8 млрд. паунда. Резултатите на Lloyds обаче ще бъдат поласкани от факта, че тя предварително натовари паричния си резерв и задели 668 млн. паунда за потенциални неизпълнения през третото тримесечие на 2022 г.
Анализаторите очакват, че без значителен обрат в икономическите перспективи на Обединеното кралство, Lloyds ще успее да се справи със заделянето на приблизително половината от тази сума – около 336 млн. паунда.
Въпреки това, тъй като компаниите също се борят с по-високите разходи и лихвени проценти, съществуват опасенията, че по-голям брой бизнес заеми може да се окажат трудни за връщане.
Официалните данни, публикувани миналата седмица, показват, че броят на компаниите, изпаднали в несъстоятелност в Англия и Уелс, е нараснал със 17% на годишна база, като през септември те са достигнали 1 967. Лойд Харис, ръководител на отдела за фиксирана доходност в британския мениджър на активи Premier Miton, сподели:
„Фирмените несъстоятелности се увеличават. Ние искаме да видим как това се отразява на банките.“
Все пак това няма да е най-голямата грижа в Barclays. Вместо това акционерите ще търсят признаци за увеличаване на броя на сключените сделки, което би могло да повиши печалбите на корпоративното и инвестиционното банкиране.
Но макар че наскоро компанията участва в борсовия дебют на Arm на стойност 65 млрд. долара, анализаторите все още прогнозират спад в печалбите от инвестиционно банкиране
Това вероятно ще се отрази на общите приходи на групата, които ще бъдат засегнати и от близо 50-процентното увеличение на парите, заделени за неизпълнение на задълженията. Предвижда се печалбата преди данъци на групата Barclays да спадне с 8% до 1,8 млрд. паунда.
Въпреки поредицата от неотдавнашни кризи обаче Алоати смята, че британските банки все още са в добро здраве.
„Най-общо казано, четирите най-големи клирингови банки в Обединеното кралство – Lloyds, HSBC, Barclays и NatWest – ще останат по-печеливши от останалите през следващите години. Според нас ръстът на приходите им се предвижда и през 2024 г.“