С увеличаването на броя на жертвите на израелската офанзива в Газа, корпоративните комуникации се оказаха изправени пред криза. Как реагират големите компании при конфликта в Близкия изток?
Припомняме, че на 7 октомври въоръжената палестинска групировка Хамас, определена от ЕС като терористична организация, започна нападение срещу Израел.
Данните сочат, че Хамас е убил повече от 1400 израелци, като действията им се считат като отмъщение за дълбоко вкорененото потисничество на Израел над Палестина.
След като новината за нападението излезе наяве, редица от големите компании публикуваха осъдителни изявления
Компанията „Уолт Дисни“ дари 2 млн. долара (1,9 млн. евро) на хуманитарни организации в региона и изрази възмущението си от „ужасяващите терористични атаки“.
Главният изпълнителен директор на Amazon Анди Джаси заяви в Twitter, че насилието срещу цивилни граждани е „шокиращо и болезнено за гледане“. Главният изпълнителен директор на Pfizer Алберт Бурла също не остана безпристрастен и написа в LinkedIn, че е „съкрушен от зверствата“.
Докато за мнозина тези изрази на съпричастност към израелското населението бяха естествен отговор, някои палестински поддръжници сметнаха като дискриминация това, че състраданието не е отнесено към жителите на Палестина.
Според техните изявления, макар компаниите да изразяват съчувствие към жертвите на Хамас, те по някакъв начин се опитват да игнорират палестинското страдание. Последното явно е останало сравнително незабелязано в сравнение с жестокостите от 7 октомври, станали на територията на Израел.
Скоро в корпоративния спор бяха въвлечени Starbucks и McDonald’s
Когато Израел започна да нанася ответни удара по Газа, веригата за бързо хранене обяви, че предоставя хиляди безплатни ястия на служителите на Израелските сили за отбрана.
Докато Израел твърди, че нейните войски извършват важна работа за „ликвидиране“ на Хамас в Газа, пропалестински групи споделят, че като раздава безплатни ястия, Макдоналдс се явява като съучастник в подкрепа на етническото прочистване на палестинците.
Що се отнася до „Старбъкс“, те се включиха в битката, когато профсъюзът на служителите им сподели съобщение в X, което гласеше: „Солидарност с Палестина!“
След публикацията последва бърза реакция от страна на няколко еврейски групи, но когато след това Starbucks реши да съди профсъюза, компанията отприщи вълна от пропалестински гняв.