За трета поредна година StartUP World Cup България търси най-иновативния и перспективен стартиращ бизнес у нас. Мисията на надпреварата е да подпомага в развитието и растежа на иновационните и технологични екосистеми в региони по цялата планета.
На 13 юни България ще излъчи своя финалист, който ще пътува до Силициевата Долина в Калифорния за големите финали, където ще влезе в надпревара за 1 млн. долара с победителите от останалите локални надпревари.
До старта на големия национален финал, “CEO Forum” и “DiTech” ще ви запознаят с членовете на журито тази година, което ще има нелеката задача да избере победителя в StartUP World Cup България за 2023 година.
Г-н Банковски, и тази година сте част от журито на StartUp World Cup Bulgaria 2023, каква е ролята на подобни надпревари и каква добавена стойност носят те на участниците?
Такъв тип надпревари се превърнаха в основен елемент в света на предприемачеството и играят важна роля в подпомагането на стартъпи да получат ресурси, експозиция и валидация. Тези състезания предоставят на участващите предприемачи платформа, на която да представят идеите си пред експерти, инвеститори и други пазарни лидери и да получат конструктивна обратна връзка за своите идеи, бизнес модел, пазарен подход и цялостен потенциал за успех.
Допълнително, предприемачите получават възможност да се свържат с потенциални инвеститори, партньори и клиенти. Това може да доведе до нови бизнес възможности, инвестиции и стратегически партньорства, които могат да бъдат от съществено значение за растежа и успеха на стартиращия бизнес. Освен това, участието в стартъп състезание може да подпомага в изграждането на бранда и доверието към него на една компания, което от своя страна да помогне за привличането на таланти, клиенти, партньори и потенциални инвеститори в бъдеще.
Vitosha Venture Partners има сериозен опит в работа с подобен тип компании. Как очаквате да се промени стартъп климата в България през тази година?
Макроикономическата обстановка в световен мащаб видя доста сътресения през изминалата година и изглежда все по-вероятно голяма част от света да влезе в рецесия през 2023 година. Това натурално означава, че бизнеси и потребители в световен мащаб ще ограничават своите бюджети и покупателна способност. Това от своя страна води до намалена пазарна възможност за всички компании, включително стартъпите в България, за които тези потребители и бизнеси са целеви клиенти.
От друга страна, зрелите компании, които търсят ограничаване на своите разходи, често намалят своите бюджети за иновации. Това от своя страна отваря възможности за стартиращи компании от България, които са по-гъвкави, да иновират и навлизат в индустрии, които не биха били достъпни за тях в нормална пазарна обстановка.
Не на последно място, България видя над 400 милиона евро, по някои изчисления, инвестирани във над 15 фонда за рисков капитал през последните 3-4 години. Голяма част от тези фондове са в активен инвестиционен период през и 2023 година. С други думи, независимо от пазарния климат и макроикономическата обстановка, те имат определен капитал за инвестиции, които ще търсят да разпределят в стартиращи предприятия.
Успяват ли родните стартъп компании да са конкурентни на тези в Европа и САЩ?
Българските компании имат всички предпоставки да се конкурират на световните пазари, като имаме няколко основни предимства. От една страна, продължаваме да имаме ценово предимство. Стартъпите в България могат да изградят своите продукти или услуги със значително по-малко средства, както и да предоставят тези продукти и услуги на по-ниски цени. Повишената пластичност и адаптивност на българските предприемачи, често породена от липса на достатъчно капитал и възможности, ги прави адаптивни към пазарни промени и способни на бързи пилотирания. Допълнително, България има ресурс от технически образовани кадри, които обезпечават технологичната конкурентност на стартъпите в страната.
От друга страна – съществуват ли достатъчно инструменти за финансиране и подкрепа у нас и отварят ли се частните инвеститори от страната към стартиращите?
България видя над 400 милиона евро, по някои изчисления, инвестирани в над 15 фонда за рисков капитал през последните 3-4 години. Голяма част от тези фондове са в активен инвестиционен период и през 2023 година. Голяма част от тези фондове имат критерии от своите инвеститори да набират допълнителен частен капитал в инвестициите, които извършват. Иначе казано, наша роля е да привличаме и ангажираме допълнителни частни инвеститори. Исторически, във време на влошени макроикономически условия, частните инвеститори търсят по-консервативни инвестиции и избягват високи нива на риск, които стартъп инвестициите носят. Въпреки това, ние сме щастливи да работим с множество организации и частни индивидуални инвеститори, като ангелски групи, частни фондове, корпоративни фондове, които не губят инвестиционния си интерес, а го разгръщат дори повече.
Като експерт със сериозен опит в инвестициите в стартиращи бизнеси, кои са най-важните за Вас критерии за да победи един стартъп в StartUp World Cup Bulgaria?
Най-основният критерии за победа би бил възможността за победа на големия финал на състезанието в щатите, както и способността, от една страна, да се възползва от преживяването и от друга – да подпомогне на местната стартъп среда, правейки го. От своя страна, тази възможност за победа идва чрез основните критерии за успех на един стартъп. Всичко започва от наличието на сериозен проблем, както и решението му с висока добавена стойност. Важно е този проблем да бъде изпитван от голям брой личности или бизнеси, което да установи голям размер на пазар. Продължаваме с възможността на компанията да монетизира тази добавена стойност към голям пазар или, с други думи, потенциалните клиенти да са готови да плащат за това решение.
За целите на това, трябва да има нещо уникално в предложението на компанията, което да използва за конкурентно предимство спрямо останалите участници на пазара. Това трябва да е подкрепено с добра маркетинг стратегия, която да подсигури, че продуктите с висока добавена стойност ще могат да достигнат до големия пазар от клиенти, готови да плащат за тях. Тази стратегия трябва да бъде изпълнена от правилния екип, който притежава точно нужните опит, качества и роли за успеха на компанията.
Какви са вашите лични очаквания от стартъпите, които ще се борят да представят България на големия финал тази есен в Сан Франциско?
StartUp World Cup Bulgaria е нещо вълнуващо и уникално за българските предприемачи и предоставя невероятни възможности. Казвайки това съм сигурен, че състезанието ще привлече предприемачи и стартъпи от изключително високо ниво. Откровено се вълнувам и чакам с нетърпение да видя компаниите, които ще се включат. Личните ми очаквания са, че ще срещна много компании и предприемачи, които не съм срещал преди. Това е най-вълнуващата част от нашата работа като инвеститори – да срещаме нови хора с визия и хъс, на които да успеем да помогнем. Вероятно ще познавам част от компаниите, за които пък ще ми бъде интересно да видя прогреса, успехите и представянето им в състезанието.
Биография:
Камен Банковски е активен участник в предприемаческата екосистема в България и Югоизточна Европа. Той е инвеститор и член-учредител на Vitosha Venture Partners, базиран в София, български фонд за рисков капитал, който е инвестирал над 12 милиона евро в подкрепа на над 50 стартиращи компании.
Камен помага на различни проекти, инициативи и стартиращи фирми в Югоизточна Европа, като работи с регионални инвеститори и организации за предоставяне на подкрепа за предприемачеството. С повече от 250 компании в портфолиото си, той участва като ментор и лектор в акселератори, обучителни програми и технологични и стартиращи събития и конференции в цяла Югоизточна Европа.
Той има предишен оперативен опит в множество стартъпи и технологични компании, както и опит в управленското консултиране.