Катар се съгласи да снабдява Shell в Нидерландия с газ в продължение на 27 години. Това е втората подобна сделка с европейски купувач в рамките на една седмица. Целта на Катар е да се конкурира със САЩ, за да помогне на Европа да замени загубените доставки от Русия.
Споразумението на Shell е идентично със сделката на TotalEnergies от миналата седмица с QatarEnergy за доставки за Франция
И двете са най-големите и най-дългосрочните сделки на Катар за доставка на газ с Европа.
Катар, който е най-големият износител на втечнен природен газ в света, досега се фокусираше върху дългосрочни доставки за азиатския пазар.
Но купувачите от Европейския съюз подписаха сделки за внос на газ, за да компенсират загубата на доставки от Русия. Това се случи, след като ЕС наложи ограничения върху вноса на руска енергия в отговор на руската инвазия в Украйна миналата година.
Свързаните дружества на QatarEnergy и Shell се споразумяха за две покупко-продажби на 3,5 млн. тона втечнен природен газ годишно за период от 27 години
Ръководителят на QatarEnergy, Саад ал-Кааби, сподели в изявлението на компанията:
„Сделката потвърждава ангажимента на Катар да помогне за задоволяване на енергийните нужди на Европа и да укрепи енергийната й сигурност с източник, известен с превъзходните си икономически и екологични качества.“
Дългосрочните сделки обаче са в потенциално противоречие с целите на ЕС за постигане на нулеви нетни емисии до 2050 г.
Миналия месец Франция заяви, че ЕС трябва да определи дати за отказване от изкопаемите горива, за да засили усилията си за постигане на споразумение за глобално прекратяване на емисиите на предстоящата среща на върха на ООН за климата COP28, чийто домакин от 30 ноември са Обединените арабски емирства.
Говорителят на нидерландското министерство по въпросите на климата Тим ван Дайк заяви, че правителството има за цел да намали търсенето на газ, но ще се нуждае от него „в обозримо бъдеще, тъй като алтернативите на възобновяемите източници и инфраструктурата не са достатъчно налични“.
Френското министерство на енергетиката заяви, че сделката на TotalEnergies е „търговско споразумение между две компании, което не обвързва Франция, чиято цел е въглеродна неутралност през 2050 г.“.
„Освен това европейската директива за газовия пакет предвижда, че не може да има дългосрочни договори след 2050 г. за доставка до Франция“, добави то.
От 2026 г. се предвижда втечненият природен газ да се доставя до Ротердам в Нидерландия от две съвместни предприятия между QatarEnergy и Shell в рамките на катарския проект за разширяване на LNG North Field. Това се казва в изявление на QatarEnergy.
Shell притежава 6,25% дял в проекта North Field East и 9,375% дял в проекта North Field South.
Досега Азия изпреварваше Европа в осигуряването на дългосрочни доставки на втечнен природен газ от двуфазния план за разширяване на Катар, който ще увеличи капацитета му за втечняване от 77 млн. тона годишно на 126 млн. тона годишно до 2027 г.
Купувачите от ЕС отдавна не са склонни да подписват дългосрочни газови сделки с Катар, тъй като Европейската комисия заяви, че дългосрочните договори биха могли да възпрепятстват свободните потоци на газ в Европа и че те не трябва да се сключват след 2049 г.
Предишните сделки на QatarEnergy включват 27-годишно споразумение за доставка на втечнен природен газ с китайската Sinopec
То е подписано през ноември за 4 млн. тона годишно и е идентично със споразумението, подписано през юни с Китайската национална петролна корпорация.
Преди нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г. страните от ЕС получаваха почти 40% от своя газ от Русия.
Германия беше най-големият купувач и тя също се обърна към Катар за заместващ газ чрез сделка между QatarEnergy и ConocoPhillips, подписана през ноември миналата година, за доставка на Германия на 2 млн. тона годишно втечнен природен газ за 15 години.
Каушал Рамеш, вицепрезидент по проучванията в областта на втечнения природен газ в Rystad Energy, заяви, че всички европейски купувачи са подписали дългосрочни сделки, които ще достигнат около 27 млн. тона годишно през 2030 г., от които 9 млн. тона годишно са от Катар.
Цените на газа се повишиха миналата година в отговор на прекъсването на руските доставки за Европа
Оттогава те спаднаха, но според анализаторите ограниченото предлагане означава, че могат да се повишат отново, ако има нови смущения или ако зимата в Европа или Североизточна Азия е сурова.
„Пазарът на газ остава в режим на ограничения до 2024-25 г., докато следващата вълна от доставки не се появи на пазара през 2025-26 г.„, казват анализаторите на Timera.