Г-н Иванов, разкажете ни малко повече за Sofia Angels Ventures?
Sofia Angels Ventures е фонд за рисков капитал, който инвестира в компании в ранна фаза на развитие или както ние го наричаме още pre-seed & seed level, Аз съм управляващ партньор в компанията заедно с Георги Сиджимков и Бистра Кирова .
Специфичното за нашия фонд е, че ние сме ко-инвеститорски фонд. За всяко евро, което инвестираме ние трябва да имаме 1 евро частен капитал, привлечен на нивото на рунда при същите условия. Така че ние винаги ко-инвестираме с ангели, с частни фондове и с други корпоративни капитали.
Като цяло основният ни акционер във фонда е ЕИФ. Това е най-големият фонд мениджър в Европа, а може би и един от най-големите в света.
Работим вече от две години и половина на българския пазар, но нашите възможности за инвестиране не са ограничени само до него. Специфичното за нашия фонд е, че можем да инвестира в компании в цяла Европа.
Търсим фирми, които са в по-ранна фаза на развитие. Това означава, че те трябва да имат продукт, който да е пуснат на пазара. Както и екип, който да е сформиран и готов да работи на пълен работен ден и естествено технология, която да оперира под добре разработен скалируем модел.
Местната екосистема е много динамична и в момента има усещане за стагниране на инвестиционните настроения на пазара през последните 6-8 месеца. Пейзажът сега е много по-различен в сравнение с преди. Допълнително, фалирането на „Silicon Valley Bank“ ще ускори тези настроения и със сигурност ще доведе до фалит на компании както глобално, така и на местно ниво. Като цяло не само това е причината. В момента се наблюдава световна криза, увеличение на цените и по-труден достъп до финансиране.
В България екосистемата е силно свързана и не е изолирана от глобалните мрежи и тенденции. През последните години за нея беше характерно, че имаше доста капитал на пазара, благодарение на множество регистрирани български фондов както и такива от вън, които откриха потенциала в нашата екосистема. Това ни прави най-развитата екосистема в Югоизточна Европа по много отношения – привличане на капитал, стойностна оценка на компаниите и успешност на фондовете и дружествата. Това е добра инерция, но със сигурност всичко, което се случва в момента ще има влияние върху нашите очаквания за бъдещето.
Това, което аз мога да коментирам е, че се очаква все повече инвеститори да се насочат към компании, които могат да постигнат бърз и значим успех измерен не с растеж на всяка цена, а с профитабилност. Оценките ще бъдат по-ниски от тези, които се правеха преди една година. Това е възможност за инвеститори като нас. Основателите на компании, които знаят какво правят, ще имат възможност да привличат капитал, но това не означава, че всички компании ще успеят да вземат следващ рунд навреме. Въпреки това, ако управителите на дружествата са разумни те ще могат да оцелеят, тъй като има достатъчно капитали на пазара.
Бихте ли разказали малко повече за последните проекти, в който Sofia Angels Ventures инвестирате и към какво сте се фокусирали през 2023 година?
Ние инвестираме в компании в цяла Европа, но в момента фокусът ни е върху български дружества. Не сме ограничени до определена индустрия. Имаме инвестиции в български финтех и агритех компании. Както и във фирми от Германия и Чехия, които се занимават с изкуствен интелект. Също така, имаме и една компания от Великобритания, която се занимава с биотехнологии. В момента приключваме сделка с компания, която се занимава с HR-tech. Ако компанията е добра и има силен предприемачески екип, и отговаря на другите критерии, ние сме отворени за разглеждане на всякакъв вид компании, които имат технология, иновация и желание да продават своите продукти или услуги на по-големи пазари.
Въпреки че инвестираме в български компании ние не искаме те да се ограничават само до местния пазар, защото той е твърде малък, за да оцелеят подобен тип модели. Ние харесваме тези, които имат амбицията да го правят на международно, а защо не и на глобално ниво.
Можете ли да споделите защо приехте поканата да бъдете жури в StartUp World Cup и защо Sofia Angels Ventures застанаха зад инициативата? Каква е добавената стойност за стартъпите, участващи в подобни надпревари?
Като фонд мениджър, работата ми се състои в постоянно търсене на нови и интересни компании, в които можем да инвестираме. Като член на журито, ме интересува дали мога да открия нови и интересни компании, в които бихме могли да инвестираме в бъдеще.
Разбира се, че компаниите имат полза от участието си в такива събития. Като започнем от това, че по този начин те могат да се тренират да представят своите компании по-ефективно и да стават все по-добри в това да говорят пред публика. Това е част от работата на един CEO на една компания, която сега е малка, но утре ще стане голяма. Той трябва да може да представя бизнеса си пред инвеститори, клиенти и служители, затова това е добро упражнение за тях.
Когато компаниите станат по-популярни, те влизат в полезрението на инвеститори, което може да им помогне да получат инвестиции за развитие. Въпреки това, е важно да не се прекалява с това и да не се полагат прекалено много усилия в участието на такива събития за сметка на други основни дейности като работа с клиенти, например. Те не бива да бъдат основният начин за развитието на компанията.
Има предприемачи, които са добри в представянето на своите компании и често печелят награди, които помагат за финансирането на операциите им. Въпреки това, най-важното за тях е да се фокусират върху развитието на бизнеса си. От един етап нагоре те трябва да бъдат много по-ефективни и да започнат да ценят времето си.
Участието в смислени състезания и инициативи може да им помогне за бранд билдинг, но не трябва да става основен приоритет, защото това ще канибализира развитието на основни дейности на фирмата им. Виждали сме много основатели, които ходят на различни състезания и другото нещо започва да изостава. Рано или късно, един професионален инвеститор, който е обиколил не малко състезания види един такъв човек, който само това прави, пък в същото време прогреса на фирмата му не съответства на амбицията, може да има обратния ефект.
Какво би Ви впечатлило и би ви накарало да си кажете „Ето го вече нашия победител“ в надпреварата StartUp World Cup? Какви са Вашите лични критерии, по които ще оценявате кандидатите?
В един такъв тип формат основно се разчита на презентацията, която ще се представи. Важно е да се оцени прогресът на компанията и това, което са постигнали, а не това, което обещават да направят. Техният екип и начина, по който представят компанията, също имат значение за впечатленията. Колкото повече прогрес и валидация имат, толкова по-впечатляващо е. Всеки се впечатлява от различни неща, но аз лично се впечатлявам от постигнатия успех за кратък период от време.
Биография:
Милен Иванов е сериен предприемач със солиден опит в сферата на инвестирането в компании в „ангелска фаза“. От 5 години е директор за България на pre-seed ускорителя Founders Institute и член на журито в EIC Accelerator към Европейската комисия. Той е и съосновател и председател на най-голямата подобна мрежа в България – CEO Angels Club. В момента Милен е управляващ съдружник в Sofia Angels Ventures – начален фонд за съвместни инвестиции, подкрепен от EIF, който инвестира заедно с ангели, семейни офиси, корпорации и други частни инвеститори в целия ЕС в технологични стартиращи компании.