Цените на петрола се понижиха с около 2% в четвъртък, тъй като САЩ облекчиха санкциите срещу Венецуела, за да осигурят по-голям поток на петрол в световен мащаб заради опасенията, че военната акция на Израел в Газа може да прерасне в регионален конфликт.
Декемврийските петролни фючърси на сорта Брент се понижиха с 1,52 долара, или 1,7%, до 89,98 долара за барел в 09:13 ч. по Гринуич
Фючърсите на американския сорт West Texas Intermediate за ноември, чийто срок изтича в петък, бяха на ниво 87,07 долара за барел, което представлява спад от 1,25 долара, или 1,4%.
Съединените щати издадоха шестмесечен лиценз, разрешаващ трансакции в енергийния сектор на Венецуела, член на ОПЕК, след като бе постигнато споразумение между правителството на Венецуела и политическата опозиция там за гарантиране на честни избори през 2024 г.
Не се очаква сделката да доведе до бързо увеличаване на добива на петрол във Венецуела
Тя обаче би могла да увеличи печалбите, като върне някои чуждестранни компании в петролните ѝ полета и предостави суровия ѝ петрол на по-широк кръг клиенти, които плащат в брой, смятат експерти.
Цените на петрола се повишиха с около 2% през предходната сесия поради опасения за прекъсване на световните доставки, след като Иран призова за петролно ембарго спрямо Израел в следствие на конфликта в Газа и след като САЩ, най-големият потребител на петрол в света, съобщи за по-голямо от очакваното намаление на запасите, което увеличи и без това ограничените доставки.
Организацията на страните износителки на петрол не планира да предприеме незабавни действия във връзка с призива на члена на ОПЕК – Иран. По темата анализаторът на RBC Capital Markets Хелима Крофт коментира:
„Въпреки че ОПЕК не показва никакви признаци, че ще предприеме мерки по призива на Иран да наложи петролен бойкот на Израел, петролът почти сигурно ще се превърне в елемент от конфликта по няколко начина.“
Според Крофт възможността Саудитска Арабия да прекрати едностранното си намаляване на производството с 1 млн. барела на ден като част от голяма сделка, която би включвала нормализиране на отношенията с Израел, засега е извън играта. Този коментар е позован на неотдавнашните разговори за евентуално нормализиране на отношенията на Саудитска Арабия с Израел.
Саудитска Арабия беше заявила, че ще запази доброволното си намаление до края на годината
В четвъртък Япония, четвъртият по големина купувач на суров петрол в света, призова Саудитска Арабия и други страни производителки на петрол да увеличат доставките, за да стабилизират световния петролен пазар. Причината за това е, че повишаването на цените на горивата в условията на конфликт може да се отрази на световната икономика.
По данни на Администрацията за енергийна информация през миналата седмица запасите от суров петрол и горива в САЩ са намалели поради нарастващото търсене на дизелово гориво и мазут. Запасите от дестилатни горива намаляха с 3,2 млн. барела през седмицата до 13 октомври до 113,8 млн. барела, сочат данните на EIA.
Запасите от суров петрол се понижиха с 4,5 млн. барела до 419,7 млн. барела, а от бензин – с 2,4 млн. барела до 223,3 млн. барела.