Експертите прогнозират, че предстоящата зима в Европа ще бъде мека, но държавите от ЕС могат да се сблъскат с недостиг на втечнен газ, ако търсенето от страна на конкурентите нарасне.
Според нов доклад на британската консултантската компания Cornwall Insight краят на COVID-19 в Китай е увеличил общото търсене на газ в страната с 6% през тази година
Въпреки че в момента обаче все още не се наблюдава още по-голямо нарастване на потреблението, експертите прогнозират, че това може да се промени през предстоящите студени месеци. Д-р Матю Чадуик, водещ анализатор в Cornwall Insight, коментира:
„Тъй като икономическото възстановяване на Китай увеличава търсенето на газ, а световните събития водят до скок на цените, Европа не може повече да се придържа към илюзията за втечнен природен газ при поискване.“
След нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г. ЕС разчита в по-голяма степен на втечнен природен газ
През 2022 г. и 2023 г. в ЕС са били внасяни средно по 11,2 млрд. куб. м втечнен природен газ на месец в сравнение с 6,6 млрд. куб. м на месец през 2021 г.
Вносът в държавите членки се осъществява предимно от САЩ (44%), въпреки че ЕС е зависим и от Русия (17%) и Катар (13%) за втечнен природен газ.
Миналата година Европа успя да се справи със студените месеци по-добре от очакваното – в края на зимния период общите запаси от газ в хранилищата бяха запълнени на 55,7%.
Рекордната цифра беше постигната благодарение на меките температури и по-високите цени на енергията, които от своя страна доведоха до намалено търсене. Консултантите от Cornwall Insight обаче съветват европейците да не се успокояват. Д-р Чадуик споделя:
„Множество фактори – от климатичните особености до нарастващото търсене в Азия – оставят Европа отворена за потенциален недостиг на газ, ако тя се довери на още една зима с високи температури и ниска конкуренция.“
Тази година европейската зима отново ще бъде по-топла от обичайното, но експертите изразиха загриженост относно въздействието на глобалните събития върху доставките на втечнен природен газ
Войната в Хамас в Израел, стачките на работещите в газопреносната индустрия в Австралия или повредата на газопровода Balticconnector са примери за това как по-широката нестабилност може да повиши цените на едро на енергията.
Тъй като Китай и други азиатски държави са в състояние да плащат по-високи цени за газ, в сравнение с ЕС, това поставя блока в уязвимо положение.
Едно от решенията е да се осигурят повече дългосрочни сделки за доставка на втечнен природен газ, вместо да се разчита на така наречените „покупки на спот пазара“, които по същество са незабавни, но нестабилни сделки.
В стремежа си към бъдеща енергийна стабилност ЕС също така подобрява инфраструктурата си, за да се справи с пречките в търговията
Капацитетът на блока за внос може да задоволи около 40% от общото търсене на газ, но достъпът до инфраструктура за втечнен природен газ все още е неравномерен в отделните държави членки.
Въпреки това, когато обмисля дългосрочните енергийни планове, Cornwall Insight съветва ЕС да остане фокусиран върху целите си в областта на климата.
Анализаторите твърдят, че макар втечненият природен газ да отделя 40% по-малко CO2 от въглищата и 30% по-малко от петрола, той остава значителен източник на въглеродни емисии, което означава, че на него трябва да се гледа само като на преходно решение.