Петролът поскъпна с 1,5%, след като най-големите износители Саудитска Арабия и Русия намалиха доставките до края на годината.
Фючърсите на суровия петрол тип „Брент“ поскъпнаха с 1,25 долара, или 1,47%, до 86,14 долара за барел към 1145 GMT
Американският суров петрол West Texas Intermediate поскъпна с 1,29 долара, или с 1,6%, до 81,80 долара.
Петролът се възстановява, след като и двата бенчмарка загубиха около 6% през седмицата до 3 ноември.
В неделя Саудитска Арабия потвърди, че ще продължи с допълнителното доброволно съкращаване на добива с 1 млн. барела на ден през декември, за да запази добива на ниво около 9 млн. барела на ден.
Русия също обяви, че ще продължи допълнителното си доброволно намаление с 300 000 барела дневно на износа на суров петрол и петролни продукти до края на декември
Стратегът от UBS Джовани Стауново коментира, че съкращенията могат да бъдат удължени до първото тримесечие на 2024 г. поради „сезонно по-слабото търсене на петрол в началото на всяка година, продължаващите опасения за икономическия растеж и целта на производителите и ОПЕК+ да поддържат стабилността и баланса на петролния пазар.“
Във вторник, 7 ноември, инвеститорите ще следят за допълнителни икономически данни от Китай след слабите данни за фабриките през октомври миналата седмица.
Анализаторите очакват спад на износа с 3,3% на годишна база в анализите за октомври, показва анкета на Ройтерс. Това означава и по-ниски стойности спрямо спада от 6,2% през септември.
Повишението на цените на петрола можеше да бъде ограничено от намаляването на пропускателната способност на суровия петрол в китайските рафинерии
Пропускането на рафинериите намалява спрямо рекордните нива през третото тримесечие поради намаляването на маржовете на печалба и недостига на квоти за износ до края на годината, заявиха търговци и консултанти от индустрията. Анализаторът на PVM Тамаш Варга сподели:
„Реакцията на решенията на Саудитска Арабия и Русия през уикенда да удължат съответните си съкращения на добива и износа през декември до известна степен беше неутрализирана от очаквания спад в производителността на рафинериите в Китай през този месец.“
Макроикономическите опасения продължават да са налице в Европа, където данните за индекса на мениджърите по поръчките показаха, че забавянето на производството в еврозоната се е ускорило през октомври.