На 6 юни консултантската компания PwC България обяви старта на второто издание на конкурса си „ESG Awards”. Инициативата ще отличи организации, които успешно въвеждат устойчиви бизнес практики, прилагат ефективни ESG стратегии и предлагат иновативни продукти и услуги с положително въздействие върху околната среда.
Кои са категориите в конкурса „ESG Awards”?
Конкурсът „ESG Awards” се провежда в 4 основни категории ─ „Стратегия“, „Иновации“, „Образователна програма“ и „Лидер в устойчивото развитие“. В сравнение с миналогодишното издание, сега част от категориите са разширени, за да обхванат повече аспекти от новите ESG регулации и стандарти.
-
Категория „Стратегия“
Тази година категорията се фокусира върху отделните елементи на ESG. Разделена е на 3 тематични секции (Е ─ Околна среда, S ─ Устойчиви социални политики, и G ─ Отговорно управление).
Участниците в конкурса „ESG Awards” могат да кандидатстват в общо 8 специфични подкатегории:
„Е“ – Околна среда
- Действия, свързани с промените в климата
- Намаляване на индустриалното замърсяване
- Съхраняване на водните и морските ресурси
- Опазване на биоразнообразието
- Преход към кръгова икономика
„S” – Устойчиви социални политики
- Грижа за служители, косвено или пряко свързани с организацията
- Ангажираност към заинтересованите страни
„G“ – Отговорно управление
- Отговорно управление и вътрешни обучения
В зависимост от категорията журито ще оценява стратегии, проекти и постижения, насочени към подобряване на собствените екологични резултати на организациите. Особено внимание се обръща на смекчаването на отрицателните въздействия по отношение на климатичните промени и глобалното затопляне, на замърсяването на въздуха, водните и морските ресурси, биологичното разнообразие и екосистемите. Ще бъдат отличени и стратегии, свързани със служителите, заинтересованите страни и отговорното корпоративно управление.
-
Категория „Иновации“
Отличието в тази категория ще бъде за иновативни решения (продукти, услуги, технологии и процеси), насочени към устойчиво развитие и намаляване на отрицателното въздействие върху околната среда.
-
Категория „Образователна програма“
Наградата в тази категория ще бъде присъдена на организация, която провежда образователна кампания, програма или инициатива с цел повишаване на информираността относно ESG.
-
Категория „Лидер в устойчивото развитие“
Отличието в тази специална категория е признание за индивидуалните заслуги на физически лица, осъществили впечатляваща промяна в областта на устойчивото развитие или зелената трансформация.
Кой може да участва в конкурса „ESG Awards”?
В конкурса „ESG Awards“ могат да участват организации, опериращи на територията на Република България. В категория „Иновации“ могат да кандидатстват и стартъпи. Участниците трябва да представят стратегии, програми, продукти или услуги, внедрени през последните две години или подготвени за внедряване през 2023-2024 г. Няма ограничение за брой подадени кандидатури от една организация.
Албена Маркова, съдружник, Консултантски услуги Югоизточна Европа, PwC, коментира:
„Резултатите от първото издание на конкурса ни показаха, че темата ESG e важна както за бизнеса, така и за всички заинтересовани страни. Тази година отново целим да дадем гласност и да фокусираме вниманието върху съществения принос и положителната промяна, която организациите у нас осъществяват в сферата на устойчивото развитие. Крайната ни цел е да вдъхновим българския бизнес за сериозни действия, водещи към реална промяна.“
Участието в конкурса „ESG Awards“ е безплатно.
Крайният срок за кандидатстване е 10 август 2023 г. Журито е в състав от независими експерти в областта на ESG, сред които Ивайло Станчев, доц. д-р Маню Моравенов, Марина Стефанова, Саша Безуханова, Светлин Писленски и Теодор Радонов, ще оценява кандидатурите по специално разработена методология.
В първото издание на конкурса през 2022 г. се включиха близо 70 компании от 22 икономически сектора. Те подадоха близо 80 кандидатури в четирите конкурсни категории.
Победителите в „ЕSG Awards 2023“ ще бъдат обявени на официална церемония тази есен.
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ... Милен Иванов: Българската стартъп екосистема е най-развитата в Югоизточна Европа Момчил Василев: Развитието на всички участници в родната стартъп екосистема ще я направи силна Бизнесът очаква забавянето на растежа да продължи и през тази година