По-рано през седмицата в София се проведе едно от най-ключовите за бизнеса събития – Strategic Leadership Forum 2022. И тази година форматът, организиран от The Management Board, събра редица от най-успешните личности у нас – както на сцената, така и в публиката, за един своеобразен обзор на отиващата си 2022 година, но и поглед в предстоящите месеци от новата година.
Първият панел, с който стартира форумът логично беше посветен на геополитиката, която безспорно е темата на 2022 година и вероятно ще продължи да диктува дневния ред и в икономиката и бизнеса през предстоящата година. Цън Цон – собственик на Тераленд Груп, се фокусира върху ситуацията в Китай и ролята на страната на световните пазари и направи прогноза, че конфликтът по оста Вашингтон-Пекин е въпрос на време и причините за това ще са икономически.
Върху проблемите и потенциала в новата политическа реалност за целия Черноморски регион, избра да говори проф. Наталия Бекярова – преподавател във факултет „Национална сигурност и отбрана“ на Военна академия „Г.С. Раковски“. Бившият посланик на България в Руската Федерация – Илиян Василев, пък категорично заяви, че „центъра на влияние в Европа се измества към Източна Европа“. Според дипломатът пазарът и собствената му регулация са били унищожени от климатичните политики на ЕС, както и от войната в Украйна.
Strategic Leadership Forum 2022 продължи с втория панел, в който експертите говориха по въпросите, свързани с икономиката. Ясен Георгиев от Институт за икономическа политика откри дискусията, като от думите му стана ясно, че краткосрочната ефективност не трябва да бъде за сметка на дългосрочната устойчивост. Експертът обясни още, че все още в страната ни конкурентоспособността се изгражда на база ниските нива на цената на труда.
Д-р Евгений Кънев пък обясни, че според теорията за дългите цикли в икономиката, в момента влизаме в края на един подобен цикъл, започнал около 1980-та година. Той също подкрепи думите на Ясен Георгиев, като обясни, че дълго време сред инвеститорите в чужбина “България е била известна като мястото на евтината работна ръка и страната на втория начин”.
Икономика, но с фокус енергетика предложи третия панел от програмата на форума. Експертът по международен транспорт Явор Пантелеев говори за логистичния бизнес и ситуацията в него, както и за глобалната верига на доставките. Ирена Цакова от „Дънди Прешъс Металс“ пък се фокусира върху предизвикателствата в сферата на добива на суровини.
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ... Особености на потребителско поведение Какъв бизнес е подходящ в период на криза? 15 признака, че сте истински предприемач
Третият участник в панела беше енергийният експерт Боян Рашев, който говори за прехода в сблъсък с пазара на ресурси. По думите му, дори към момента ВЕИ енергоизточниците са едва между 3 и 4 на сто от глобалния енергиен микс. Според Рашев още дълго време шистовият газ на САЩ и въглищата на Китай ще са двата основни двигателя на енергийния пазар. „Изходът от кризата е през инвестиции в нещата, които ни трябват и доказано работят“ – обобщи експертът.
В панела за наука и технологии лектори бяха Кристиян Михайлов, който се фокусира върху автоматизацията, а Иван Ценов говори за изкуствения интелект и еволюцията му по пътя на интеграцията му. В дискусията се включи още Димитър Димитров от Алтерко, както и Пламена Ненкова от строителния холдинг ГБС, която разказа за рециклирането и повторно използване на строителните отпадъци.
Освен с поглед към важните за всеки бизнес теми, Strategic Leadership Forum 2022 успя да се отличи и с панел, посветен на здравето, благополучието и личностното развитие, като неделими елементи от профила на всеки успешен лидер. Тук се включи ултра маратонецът Краси Георгиев, който обясни, че над 36% от съвременните професии са почти изцяло седящи.
Гостите на събитието пък бяха изненадани от шеф Борис Петров, който разказа за работата си през последните няколко години, която включва изследването на традиционни български храни и техните свойства. Доц. Милена Георгиева от БАН пък се включи по темата „средата като фактор за дълголетие“. Панелът завърши Анастас Гогов, който разказа и показа на цялата зала как наглед малките промени в дребните навици могат да се превърнат в това, което дава голямата разлика.
Последният панел в програмата, беше посветен на лидерството. Тук лектор беше Филип Ромбаут от Агрополихим, който се съсредоточи върху темата за пътя на лидера и модерния Stakeholder Capitalism. Той обясни също така как се създава ефективно и независимо предприятие със силен дух въпреки държавата, през призмата на чужденец, превърнал България в свой дом.
Програмата на Strategic Leadership Forum 2022 завърши с PR експертът Радослав Бимбалов, който говори за това, какво очаква светът през 2023 година. И по-специално за българската народопсихология – бич или спасителен пояс на прага на прехода ни към общество на духовността.
Участниците във форума за поредна година бяха категорични, че Strategic Leadership Forum е задължително събитие в програмата на всеки лидер, предприемач, визионер и експерт.