Великобритания стана първата страна от Европа, която се присъедини към Транстихоокеански търговски пакт. Ораганизацията, създадена през 2018 година от 11 страни, сред които Австралия, Бруней, Канада, Чили, Япония, Малайзия, Мексико, Нова Зеландия, Перу, Сингапур и Виетнам.
Според международните анализатори това е ясен знак, че Транстихоокеански търговски пакт смята сериозно да разшири своето влияние. Припомняме, че близо 10 други страни също очакват членство в организацията, като безспорно най-ключовата кандидатура е на Китай.
Подписването стана факт в неделя по време на срещата на Комисията по Всеобхватното и прогресивно споразумение за транстихоокеанско партньорство (CPTPP), която се проведе в Нова Зеландия. След редовното заседание пък министрите на страните членки са се срещнали за да обсъдят възможностите за взаимодействие с Лондон и потенциалните пазарни сегменти, в които търговското партньорството между вече 12-те страни членки може да се развива.
По думите на министърът на бизнеса и търговията на Великобритания Кеми Бейдънок, това е пореден знак, че „вратите на Обединеното кралство са отворени за бизнеса“. На Острова очакват още през тази седмица британското правителство да ратифицира споразумението.
Премиерът на Нова Зеландия Крис Хипкинс каза, че пътят към привличането на Великобритания към споразумението е бил дълъг и на моменти изпълнен с предизвикателства, но присъствието на големи икономики в рамките на партньорството ще сближи региона на Атлантическия океан с Индо-Тихокеанския регион по начин, който ще укрепи основаната на правила търговска система в тази част на света.
Още 6 страни пък вече са подали заявка за включване в търговското споразумение, като освен Китай, част от пакта искат да станат и Тайван, Украйна, Коста Рика, Уругвай и Еквадор. Въпреки, че САЩ беше един от инициаторите на създаването на подобен търговски съюз още през 2015 година, администрацията на бившия президент Доналд Тръмп категорично отказа да стане част от организацията през 2018 година.
Транстихоокеанския търговски пакт сред трите най-големи зони за свободна търговия в света по отношение на БВП, като отстъпва само на Тръговския съюз САЩ-Мексико-Канада и единният пазар на ЕС. С включването на Велокобритания пък, членките на организацията вече генерират близо 13,4 на сто от глобаното БВП (по данни от 2021 година).
Търговското обединение на пракитка почти напълно либерализара на вноса и износа между страните членки, като заимства редица практики от опита на ЕС в това отношение. Митата се запазват само в няколко изключително чувствителни области – например Япония запазва митата върху ориза, докато млечната промишленост на Канада също е защитена.
Една от основните разлики с другите големи търговски споразумения обаче е, че според договорите една стока се освобождава от мито между страните членки, когато има най-малко 70% „CPTPP съдържание“, което обаче не е задължително да се формира само в една страна от пакта.
Очакванията на международните наблюдатели са, че до края на следващата година и Китай ще се присъедини към CPTPP, което ще направи организацията абсолютен лидер в свободната търговия.