В България се наблюдава дефлация за втори пореден месец, която е била в рамките на 0.4%. Това показват данните на Националния статистически институт (НСИ) за нивата на инфлацията в страната за юни. На практика, това означава, че в страната вече се наблюдава тенденция за поевтиняване на редица сторки и услуги, макар и в минимални стойности.
Месец по-рано месечният спад достигна 0.1%. Така и годишната инфлация (8,7% към юни) продължава да се забавя, като в голямата си степен този процес се дължи на спада при цените на енергийните източници и горива, както и високата база за сравнение от миналогодишните май и юни. Текущите годишни нива пък са най-ниските в страната от декември 2021 година.
Секторите от икономиката, които оказват влияние най-много на тази цифра са свързаните с развлечения и култура (-3.1%), производство и търговия на хранителни продукти и безалкохолни напитки (-1.0%) и производствто на облекло и обувки (-0.6%). На другият полюс – с най-сериозно увеличени на цените на предоставяните от тях продукти и услуги пък са бизнесите, свързани с ресторанти и хотели (+1.6%), съобщения (+1.1%) и здравеопазване (+0.9%).
Преди броени дни пък НСИ обявиха иданните за индексът на промишленото производство (които се движат с месец след тези за инфлацията). Така и там има подовди за оптимизъм, след като през май 2023 година индексът нараства с 1.6% в сравнение с предходната година.