„Облачните“ софтуерни системи не са новост за бизнеса, но преживяха истински бум през последните 3 години. Докато до скоро облакът се разглеждаше като съмнителна алтернатива за
разполагане на фирмения софтуер за управление, подходяща за малки компании, пандемията
от Covid-19 радикално промени това схващане.
Към днешна дата над 60% от корпоративните данни в световен мащаб се съхраняват в облачното пространство, като повече от половината компании с внедрени ERP системи използват ERP решения по модела SaaS (Software-as-a-Service).
Облачните системи за управление на бизнеса се предпочитат от компании с различни размери и сфера на дейност. Водени от пазара, световни производители на ERP софтуер лансират усилено облачните версии на своите софтуерни решения. Системи като Microsoft Dynamics 365 Business Central Online осигуряват за бизнеса множество ползи като скалируемост, минимизиране на първоначалните инвестиции и още по-висока сигурност на данните.
Облачната ERP система расте заедно с бизнеса
С течение на времето и с помощта на софтуерите за управление, бизнесa расте. Това от своя
страна означава нарастване обема на информацията и броя операции. При on-premise ERP решенията този ръст се отразява пряко в натоварване на хардуера и системната инфраструктура. Каквито и да са възможностите на фирмения сървър, те далеч не могат да се сравняват с гъвкавостта, която предлага в това отношение облачното пространство. То може безпроблемно и надалеч по-достъпна цена да подслони растящите нужди на софтуерното решение и увеличаващите се обеми данни и брой потребители.
Паралелно с това, облачните решенията позволяват на организациите да реагират бързо на променящата се бизнес среда, като планират и да управляват гъвкаво месечните си разходи. Лицензите за работа с Microsoft Dynamics 365 Business Central Online например могат да растат или намаляват съобразно динамиката в дейността на компанията и нейните текущи нужди. Това дава много по-голям контрол върху разходите и помага за тяхното цялостно оптимизиране.
Cloud ERP минимизира първоначалната инвестиция
Закупуването и поддържането на собствени сървъри, които да подслонят фирмената ERP система изисква значителна първоначална и текуща инвестиция. Като оставим настрана самата стойност за придобиване, към разходите трябва да се отнесат също и осигуряването на помещение с необходимата климатизация и контрол на достъп; изграждането на мрежова инфраструктура; наемането на квалифициран специалист или екип за поддръжка и обслужване и ред други.
Това са значителни разходи за всяка една компания, които могат напълно да бъдат елиминирани чрез използването на SaaS решение за бизнес мениджмънт. Само като пример, водещата ERP система Business Central Online е разположен изцяло в облачното пространство, Microsoft Azure, а лицензите за използването ѝ включват не само наема на пространство, но и осигуряване и поддържане на необходимите запасни копия на данните (backup).
Винаги най-актуална версия на облачните ERP системи
Системите за управление на бизнеса са динамичен софтуер, който постоянно се развива и променя. Водещите производители на подобен тип решения непрестанно ги обновяват и допълват с нови функционалности, които ускоряват, улесняват и облекчават все нови и нови направления от управлението на бизнеса. Що се отнася до on-premise ERP системите, преминаването към нова версия на решението е тежък и отнемащ време процес, перспективата, за който възпира много компании. По този начин, те не успяват да извлекат максимална полза от всички нововъведения, които разработчиците постоянно добавят към своите бизнес софтуери.
За разлика от тях, потребителите на облачни ERP системи винаги работят с най-актуалната им
версия. Лицензите за ползване на системи като Dynamics 365 Business Central Online гарантират, че компанията клиент получава два пъти годишно нови версии на системата, които включват множество подобрения и изцяло нови функционалности, разработвани от екипа на производителя.
Неизменно висока сигурност на данните
Сигурността остава едно от основните притеснения на бизнеса във връзка с облачната среда и причина за колебание при вземането на решение за миграция към облака. И въпреки че информационната сигурност в наши дни е ключов проблем, използването на облачни решения за управление не води до повишаване на рисковете. Напротив, професионалните центрове за данни разполагат с множество нива на защита и поддържат отдели специалисти, чиято основна задача е да гарантират сигурността на данните. Те първи научават за най-новите заплахи, както и за начините да им се противодейства. Такова ниво на защита е трудно да бъде подсигурено по отношение на фирмените сървъри, освен ако не говорим за големи корпорации с нужните ресурси да поддържат отдели от специалисти по информационна сигурност.
За пример, Microsoft Dynamics 356 Business Central Online използва Azure AD (Active Directory), като метод за автентикация на достъпа. Паралелно с това цялата информация в системата се криптира за осигуряване на още по-високо ниво на сигурност. В облачното пространство фирмените данни и транзакции се съхраняват в изолирани бази данни с подсигурени сценарии за бекъп и възстановяване при нужда.
За да обобщим всичко казано до тук, „облачните“ системи за управление на бизнеса осигуряват сигурност и могат да растат заедно с бизнеса, като същевременно снижава размера на нужната първоначална инвестиция и прави водещи решения като Business Central, достъпни за още повече организации, независимо от техния размер и сфера на дейност. В допълнение не може да не споменем гъвкавостта на облачните системи и това, че разположената там системата за бизнес мениджмънт ще бъде на разположение на всеки оторизиран служител, независимо дали се намира на работното си място, в домашния офис или на път, и без значение по кое време се нуждае от нея.
Microsoft Dynamics 365 Business Central е една от най-разпространените в световен мащаб системи за управление на бизнеса. Като достоен наследник на популярното ERP решение, Microsoft Dynamics NAV, системата позволява на компаниите да управляват всички ключови за бизнеса им процеси от едно място, като същевременно осигурява цялостен поглед върху различните аспекти от дейността им в реално време. Системата обхваща направления като управление на счетоводство и финанси, покупки и продажби, задължения и вземания, производствена дейност, управление на складове, проекти и ред други.
Тим ВИЖЪН България е сред водещите български интегратори на системи за управление и анализ на бизнеса и има дългогодишен опит в проектирането, изграждането и внедряването на цялостни дигитални решения, базирани на признати в цял свят софтуери като Microsoft Dynamics и Tableau.