Същността на ефективните преговори
Преговорите са целенасочена комуникация между две заинтересовани страни. Всяка от страните може да разполага с едни и същи възможности, но техните цели да се различават. Ако са ефективни, те могат да дадат значителен тласък на бизнеса, да създадат нови партньорства и да разрешат конфликтите.
Всеки един човек в някакъв момент е участвал в преговори, макар и само в случаен разговор с приятел по телефона или с родителите по видеовръзка. Въпреки това не е лесно да станете професионален бизнес преговарящ. Политици, бизнесмени, изпълнителни директори и други, чиято работа зависи пряко от успешните преговори, от години усъвършенстват уменията си за общуване.
Всъщност подобни преговори могат да се опишат, като състезание между двете страни, но ефективни са тези, при които опонентите са успели да намерят общ език и да постигнат някакъв компромис. Човек не бива да се увлича и да търси словесно надмощие. Ако го направите, другата страна със сигурност няма да иска да продължи да ви сътрудничи и доверието ще бъде безвъзвратно изгубено.
Експертите предлагат няколко вида преговори. Но всички те ще бъдат или партньорски, или конкурентни. Участниците в първата група общуват приятелски, склонни са на компромиси. Конкурентите няма да жертват плановете си в името на това да намерят допирни точки, а всяка страна ще действа самостоятелно.
Стилът на общуване зависи от типа на преговорите. Когато партньорите се намират в диалог, той се основава се на взаимно уважение и приятелство. Докато при комуникацията между конкуренти – няма никаква любезност. Стилът на водените преговори може да се опише като твърд и безкомпромисен.
Има и друг вид – отстъпчив. Използва се, когато говорещият иска да се отдалечи максимално от проблема, за да не говори за него.
В бизнес преговорите често се среща търговския стил на общуване. Участниците са готови да направят компромиси, ако им бъде предложено благоприятно алтернативно решение на общия проблем.