Откъде да започнете, за да намалите разходите
Като за начало класифицирайте фирмените разноски в следните категории:
- Ефективност
Разходите, свързани с производството на продукти, които по-късно ще бъдат продадени, се считат за ефективни. Към неефективните разходи спадат всички видове загуби: повреда, кражба и т.н. Неоправданите разноски трябва да се сведат до минимум.
- Значимост
Мениджърът трябва да контролира работния процес. Разходите, направени от ръководството, се считат за уместни.
В случай че генералният директор не може да влияе на тези разходи, те ще бъдат определени като неуместни (напр. разходи, които са възникнали в миналото).
Вниманието на ръководството трябва да се съсредоточи върху алтернативните разходи, които са категоризирани като значими.
- Продължителност
Според нивото на производство се прави разграничение между постоянни, непостоянни и смесени разходи. Едно от най-важните условия за контрол на постоянните разходи е тяхното оптимизиране, което от друга страна налага разделянето на производствените разходи.
- Влияние върху стойността на производството
В тази категория са възможни преки и косвени разходи. Когато разноските са свързани с конкретен вид услуга или продукт, те се считат за преки (напр. разходи за закупуване на материали и изплащане на заплати).
Останалите разходи, които не са пряко свързани с конкретен продукт, се наричат косвени (като например тези, които са свързани с осъществяването на управлението и поддръжката на апаратурата). Ако предприятието произвежда само един продукт, всички разходи, направени във връзка с неговото производство и продажби, се считат за преки разходи.
Сега трябва да определите кои разходите подлежат на корекция и да съставите план за тяхното намаляване, като приложите някои методи за намаляването им.
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ... Как да увеличите клиентската си база в интернет Защо е важно да определяте целевата аудитория? Защо е важна дигитализацията на бизнеса?
Методи за намаляване на разходите в малките предприятия
Въпросът за намаляването на разходите се появява във всяка компания. Ето защо бихме искали да предложим няколко метода:
- Откажете се от работата в офиса
Да работиш от вкъщи е все по-актуално днес. Ако не използвате офис помещението, за да съхранявате стоки или да се срещате с клиенти, помислете въобще имате ли нужда от него.
Такова решение има няколко положителни страни:
-Спестяване на средства. Малките предприятия харчат много средства за комунални услуги, така че ако се откажете от наемането на офис, ще намалите разходите;
-Разумно разпределение на времето. Вместо да губите време в пътуване до офиса, използвайте го за работа;
-Гъвкаво работно време. Вие сами планирате работното си време и при разумен подход ще сте ангажирани не само със служебните си задължения, но ще имате време и за близките си и за своето личностно развитие.
Повечето работодатели се притесняват, че без техния надзор служителите няма да изпълняват добре задълженията си. Разбира се, всичко зависи от служителя – един изпълнителен работник не се нуждае от пълен контрол.
За безпроблемно преминаване към дистанционна работа е нужно да се подготвят поетапни инструкции за служителите, както и да се определят техните цели и задачи. На работниците не се заплаща за времето, което са прекарали в работа, а за изпълнените задачи.
- Преговаряйте с вашия хазяин.
Ако имате нужда от офис или друго помещение, опитайте се да преговаряте със собственика за намаляване на наема.
Когато наемате дадено помещение – използвайте всеки квадратен метър. Ако пространството ви се струва твърде голямо, можете да стигнете до заключението, че и по-малка площ, ще свърши също работа. По този начин ще избегнете допълнителни разходи.
- Не се „дръжте“ за нерентабилни клиенти
Не всички клиенти могат да бъдат рентабилни. Понякога на клиента му е необходимо много време, усилия и средства, за да може сумата да е достатъчна и да покрие всички разходи.
Помислете защо ви е нужен такъв клиент. Взаимно изгодно ли е сътрудничеството ви?
По-разумно е да похарчите средства за привличане на нови клиенти, като им предложите интересни програми за лоялност, бонуси или допълнителни услуги.
- Преосмисляне на сътрудничеството с доставчиците
Понякога финансовото състояние на дружеството може да наложи приемането на определени методи за намаляване на разходите. Преговорите с доставчиците са добър начин за това. На първо място трябва да разгледате тези, за които сте добър клиент и имате дългогодишни, както и успешни взаимоотношения.
Помолете ги за отсрочка или отстъпка. Много е вероятно да не ви откажат.
- Взаимноизгодно сътрудничество
Има компании, които търсят различни начини за съвместна работа, за да намалят разходите.
Един от вариантите е да провеждате различни кампании – заедно. Например, ако наемете съседно помещение или търговска площ в същия хипермаркет, можете да провеждате съвместни промоции или да си поделите разходите за промоутъри, които раздават флаери на публични места.
Комбиниране на предприятия, които имат тематична връзка, е идеално. Като примерно бутик за сватбени рокли и магазин за цветя.
- Не пренебрегвайте готовите решения
За малките и средните предприятия е по-евтино да използват готово решение, отколкото да разработват нещо ново.