Елица Стоилова е съосновател и управител на безкодовата платформа Umni.bg за
чатботове с изкуствен интелект за сайт. Umni.bg е финалист в първото ТВ състезание за стартъпи у нас „Дръзките“, организирано от BloombergTV.
Елица има зад гърба си над 20 години опит в хотелиерството и туризма – Турция, Тунис, Мароко, Марианските острови в Тихия океан (17 години), и у нас. Над 10 години е била консултант по маркетинг на дестинацията на Туристическата организация на Марианските о-ви (ТОМО), за което има 2 правителствени отличия от ТОМО.
Опитът на Елица в туризма – индустрия, силно зависеща от качествената и навременна
комуникация между персонала и клиентите, я мотивира днес да помага на бизнеси от различни индустрии да използват чатбот с разговорен изкуствен интелект там, където човекът до сега го заместваше.
Как се роди идеята за Umni.bg?
Моят път към Umni.bg отне поне 2 десетилетия. Докато градих кариерата си в туризма,
непрекъснато се сблъсквах с рутината в работата и комуникацията с клиентите. Kакто и начина, по които това се отразява на обслужването и на персонала. Ще ви разкажа за деня, когато си обещах да търся решение и това беше преди 20 години. Един ден за пореден път ми се наложи да работя от 8 сутринта до 2 след полунощ. Беше изключително натоварен ден точно по това време – новогодишните празници, не успях дори да хапна нещо през деня и говорех без край: отговарях на едни и същи въпроси, просто лицата се сменяха. Седнах в колата си изтощена и уморена с една мисъл в главата си – сън. Телефонът ми иззвъня. Чуждестранен гост на хотела ме помоли да преведа на сервитьора в денонощното заведение да не слага лук в пицата. Преведох, изключих телефона и се разплаках. Никой не може да се отнася така с времето на друг човек! Това е най-скъпият ресурс, с който разполагаме и той не се възвръща.
Тогава си обещах да променя нещата – за себе си, за колегите, а в последствие и за персонала. Пробвах много и различни решения, които да позволят да поставим информацията и рутинните задачи между хотела и клиентите, така че те да могат да се самообслужват, а когато им потрябва помощ от персонала, тя да е смислена, с по-висока добавена стойност. Когато се сблъсках с чатботовете в едно Youtube видео, беше любов от пръв поглед. Така до чатботовете с разговорен AI стигнах аз, но Umni.bg е резултат на упоритата работа и визията на екипа от ден 1.
Какво е това чатбот? Какво представлява вашата платформа и с какво тя е полезна на бизнеса?
Чатботът е софтуерно решение, което се инсталира на сайта, в мобилно приложение или другаде и автоматизира комуникацията с клиентите. Когато чатботът има разговорен модул, комуникацията с него имитира разговора с човек: клиентът пита и мигновено получава отговор. Нашата платформа Umni.bg позволява на екипа на бизнеса да създава, управлява и тренира AI чатбот за сайта си бързо и лесно, без технически знания и умения. С умен дигитален асистент на сайта, бизнесът може да увеличи продажбите, да направи маркетинга на компанията още по-интересен и привлекателен, да спечели „нощните птици“ (между 35% и 45% от потребителите в
чатботовете у нас), да оптимизира работата на персонала като автоматизира рутината, да спести средства и ресурси, да събира клиентски данни от първа и нулева страна, да създаде интерактивно преживяване на клиентите чрез игровизация. Съществуват и още много други ползи и възможности, които предоставя един AI чатбот.
Как се насочихте към ИТ сферата? Има ли човек, който допринесе за този Ваш избор? С какви аргументи Ви спечели?
В тази сфера се оказах случайно, макар че не вярвам в случайности. Попаднах на лекция на един от най-добрите и предизвикателни акселератори в света, The Founder Institute, след която изкарах тест за приемане в акселератора. Беше ми интересен самият тест. За мое учудване се оказах сред онези 30%, които минават успешно теста и биват допускани до програмата. В акселератор обаче се влиза с проект. Така пред мен застанаха 2 въпроса: кой е проектът и че нямах никакъв опит в ИТ сферата. Тогава бъдещият ми съдружник ми зададе ключовия за моето решение въпрос: „Какво е най-лошото, което може да се случи?“. Моят отговор ме освободи от всички съмнения: „Да не се получи и да стана отново Генерален директор на хотел“. Никой не може да ни отнеме това, което вече сме натрупали като опитност, знания и умения, струва си да опитваме нови неща! Останалото е история: преминахме през акселератора и стартирахме Umni.bg.
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ... Как да изготвите бизнес план? Защо трябва да се анализират потенциалните клиенти? Етапи на изграждане на екип според Тъкман
В началото на 2022 Founder Institute включва Umni в списъка на 50-те най-бързо развиващи се компании на акселератора с жена съосновател. Кое е най-голямото предизвикателство да си жена в ИТ сферата? Вие как се чувствате сред колегите си?
Отстрани може да изглежда екзотично: успяла жена с реализирана кариера на тропически острови се връща в България и съосновава стартъп за чатботове с изкуствен интелект. Аз обаче никога не съм се възприемала като нещо по-различно от колегите. За мен приказката „по дрехите посрещат, по ума изпращат“ е валидна във всичко. Когато фокусът е върху професионализма, качествата, знанията и уменията, с които един човек се вписва и допринася в екипа, няма значение дали той е мъж или жена. Такова е моето виждане и вярвам, че така мислят и моите колеги.
Наистина, жените в този сектор са по-малко. Вероятно заради мирогледа ми обаче, не мога да кажа, че има някакво особено женско предизвикателство пред реализацията в ИТ сферата. Поне аз не съм се сблъсквала с някакво разделение или отношение по пол. Всичко опира до знания и умения, до учене докато си жив – неща, които са достъпни за всеки, припознал кариера в тази сфера за себе си.
Можете ли да ни разкажете нещо интересно за Вас? Какви са Вашите интереси, как релаксирате и какво обичате да правите в свободното си време?
С две думи – обичам Зумба Фитнес и следвам тибетския будизъм като философия за живота. Преди да се върна в България, 5 години след работа в хотела вечерно време водих групи по Зумба Фитнес в местния Gold’s Gym, а през уикендите – класове по пейпър крафт. Това е второто ми хоби. Поради натовареното ми разписание през последните 2 години, не стигам до тези 2 хобита и се радвам на разходките с кучето в парка и интересни книги. 2-3 пъти в годината с колегите си правим тиймбилдинг в едно любимо кътче – семейно хотелче „Изгрева“ в с. Баня, Банско, където съчетаваме работата с топлите минерални басейни и домашната кухня. Отделям задължително от свободното си време и за хуманитарна дейност като член на Ротари България.